بیلبورد چیست؟ انواع روش های تبلیغات محیطی کدام در کشور

بیلبورد چیست؟ انواع تابلوهای تبلیغات محیطی

بیلبورد‌ تبلیغاتی یا آگهی نما بعنوان قدرتمندترین رسانه تبلیغات محیطی نقش مهمی را در رساندن پیام تبلیغاتی کسب و کارها به مخاطبان ایفا می‌کنند. این نوع رسانه مبتنی بر مکان (place-based media) است. در این راستا، انواع بیلبوردها با اندازه‌ها و کاربردهای متنوع، نه تنها به عنوان یک رسانه تبلیغاتی بلکه به عنوان راهی جهت ارتباط کسب و کارها با جامعه شناخته می‌شوند. در این راستا، مطالعه و بررسی انواع بیلبوردها و شیوه‌های تبلیغاتی مورد استفاده در آنها، نقش بسزایی در درک عمقی از روندها و الگوهای تبلیغات محیطی دارد. این مقاله علاوه بر بررسی میکنیم بیلبورد چیست و همچنین به تجزیه و تحلیل انواع بیلبوردها و روش‌های تبلیغاتی مورد استفاده در آنها پرداخته و نقش آنها در ارتقاء تبلیغات محیطی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع بیلبوردهای تبلیغاتی

بیلبورد چیست؟

بیلبورد Billboard یک تابلو تبلیغاتی بسیار بزرگ است که معمولاً در مکان های پرتردد نصب می شود و به منظور جلب توجه عموم و اطلاع‌رسانی درباره محصولات یا خدمات خاص به کار می‌رود. این تابلوهای تبلیغاتی از ویژگی‌های ابعاد بزرگ، تصاویر جذاب، و متن‌های کوتاه و مؤثر برخوردارند تا به سرعت و به شکل واضح پیام تبلیغاتی را به مخاطبان انتقال دهند. انواع مختلف بیلبوردهای تبلیغاتی ابزاری قدرتمند در صنعت تبلیغات هستند که با استفاده از طراحی جذاب، توانایی ایجاد ارتباط فوری با مخاطبان را دارند و برند یا محصول مورد نظر را به نمایش می‌گذارند.

بیلبوردها در محیط‌های شهری، بزرگراه‌ها، میدان‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، و حتی در فضاهای عمومی دیگر به چشم می‌خورند، از این رو برای کسب‌وکارها و برندها اهمیت بسزایی دارند. همچنین این بیلبوردها دارای ارتفاع و ابعاد متنوعی است. همچنین با توجه به ترافیک معبر از بیلبورد سه وجهی یا دو وجهی استفاده می‌شود. با توجه به اهمیت این تابلوهای تبلیغاتی در جلب توجه عموم و افزایش فروش، استفاده از استراتژی‌های مناسب در طراحی و انتخاب مکان مناسب برای نصب بیلبوردها امری بسیار حیاتی است. 

مقاله مرتبط: تبلیغات محیطی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

عرشه پل‌  (پل‌سواره – پل عابر پیاده)

استفاده از عرشه پل، فرصتی منحصر به فرد برای تبلیغات در مکان های پرتردد و مهم است. این بیلبوردها که بر روی عرشه پل ها یا پل های عابر پیاده نصب می‌شوند، به عنوان آگهی نما بزرگ تبلیغاتی عمل می‌کنند که چشمان عابران و رانندگان را به خود جلب می‌کنند. با استفاده از تصاویر جذاب، شعارهای تبلیغاتی مختصر، و طراحی خلاقانه، بیلبوردهای عرشه پل به جلب توجه عابران کمک می‌کنند. این تبلیغات در شهرها، در کنار فرآیند عبور و مرور روزانه، به برندها امکان ارتقاء شناخت بیشتر مخاطبان از سرویس‌ها یا محصولات خود را می‌دهند، همچنین به پل‌ها زیبایی و هویتی منحصر به فرد می بخشند.

تبلیغ محیطی عرشه پل

بیشتر درباره هزینه اجاره بیلبورد و هزینه های جانبی

استرابورد

یکی دیگر از انواع بیلبورد های تبلیغاتی، استرابوردها هستند. استرابوردها عمدتاً در محیط‌های شهری استفاده می‌شوند. ارتفاع استرابورد معمولاً ثابت است، یعنی ابعاد عمودی آن معین و ثابت است. اما عرض استرابورد ممکن است متغیر باشد و بسته به نوع استفاده و نیاز تبلیغ کننده متفاوت باشد. اغلب استرابوردها به عنوان تابلوهای تبلیغاتی بلند و باریک در نظر گرفته می شوند که از لحاظ ابعاد، ارتفاع آنها بیشتر از عرض است. این ابعاد گذرندگان و رانندگان در جاده‌ها و محل‌های پرتردد، پیام تبلیغاتی را با دید بهتری ارائه می دهد.

تبلیغ محیطی استرابرد

استند تبلیغاتی ساینیج – Signage

ساینیج یک نوع استند تبلیغاتی است که معمولا با ارتفاع ۲ متر می‌باشد و معمولا در مکان‌های پرترد مانند مراکز خرید و مراکز تجاری، یا در فرودگاه‌ها نصب می‌شود و جلب توجه فراتر از معمول را هدف قرار می‌دهد. استند ساینیج نه تنها به تبلیغات جذابیت بیشتری می بخشد بلکه با ایجاد یک حضور بصری خاص و با ارتفاعی نزدیک به چشم، پیام تبلیغاتی را به طور مؤثرتری منتقل می‌کند.

تبلیغات محیطی تابلو ساینیج در مشهد

 نمایشگرهای شهری یا بیلبورد تبلیغاتی دیجیتال – DOOH

نمایشگرهای شهری، ابزارهای قدرتمندی هستند که در فضای عمومی شهرها نصب می‌شوند و نقش بسیار حیاتی در صنعت تبلیغات دارند. این نمایشگرها با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، تصاویر پویا و محتوای چندرسانه‌ای را به نمایش می‌گذارند. نقش اصلی DOOH در تبلیغات به دو شکل مهم بروز می‌کند. از یک سو این نمایشگرها به برندها و شرکت‌ها امکان می‌دهند تا پیام‌ها و تبلیغات خود را به شکل جذاب و بی‌نظیری به نمایش بگذارند، تا مخاطب را به پیام و محصول خود جلب کنند. از سوی دیگر، نمایشگرهای شهری نقش مهمی در تحول و تجدید حیات شهرها ایفا می کنند و با فراهم کردن یک فضای تبلیغاتی پویا، به تعامل بین شهروندان و برندها کمک می کنند. بیلبوردهای دیجیتال با ایجاد یک ارتباط نوین با مخاطبان، به آگاهی بیشتری از محصولات و خدمات برندها در جامعه می انجامند.

تبلیغات محیطی نمایشگر شهری

بیلبورد پنل تبلیغاتی سی ال بی  CLB چیست؟

پنل های تبلیغاتی شیشه‌ای با ارتفاع متوسط که پایه‌های آن در ابتدا و انتهای عرض تابلو قرار دارد سی ال بی (CLB) گفته می‌شود. به علت ارتفاع متناسب این تابلوها دید خوبی برای عابران پیاده و سرنشینان خودروها دارد.

بیلبورد پنل سی ال بی City Light Billboard یا همان CLB یک نوع تابلو تبلیغاتی است که از پنل‌های شیشه‌ای با ارتفاع متوسط تشکیل شده و پایه‌های آن در ابتدا و انتهای عرض تابلو قرار دارد. این نوع بیلبوردها به علت ارتفاع مناسب و حالت تابلو مانند برای جلب توجه عابران پیاده و سرنشینان خودروها بسیار موثر هستند. این تابلوها با توانایی نمایش تصاویر و متن‌های تبلیغاتی با کیفیت بالا، از طریق روش‌های روشنایی مختلف مانند نور پس‌زمینه یا نورهای LED، به اطلاع‌رسانی و تبلیغات مؤثر در مکان‌های عمومی کمک می‌کنند. این نوع آگهی نما به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و توانایی جذب مخاطبان، جزو ابزارهای محبوب در صنعت تبلیغات محیطی محسوب می‌شوند.

بیلبورد تبلیغاتی سی ال بی (CLB)

برایت بورد – Bright Board

برایت بورد یا تابلوهای تبلیغاتی با نورپردازی از بالا، نوآوری جدیدی در عرصه تبلیغات خارج از خانه محسوب می‌شوند. این تابلو آگهی ها از پروژکتورها به عنوان منبع نور استفاده می‌کنند که باعث افزایش روشنایی و جلوه ویژه‌ای در شرایط نوری مختلف می‌شود. این ویژگی برایت بورد را به یک ابزار قدرتمند در تبلیغات شهری تبدیل کرده است. این تابلوها به دلیل ارتفاع و اندازه مناسب، به سرعت توجه عابران و رانندگان را جلب می‌کنند و نقش مهمی در ارتقاء استراتژی‌های تبلیغاتی ایفا می‌کنند.

انواع بیلبورد تبلیغاتی - برایت برد (Bright Board)

کیوبرد – QBoard

تابلوهای نصب شده بالای کیوسک‌های سطح شهر کیوبرد هستند. در حال حاضر ۱۳۰۰ کیوسک در تهران وجود دارد و از این تعداد حدود ۴۰۰ کیوسک که در موقعیت ممتازی هستند مجهز به تابلوهای کیوبرد شده‌اند. از ویژگی‌های استفاده از تابلوهای کیوبرد می‌توان به گستردگی پوشش، دسترسی سریع شهروندان، هزینه پایین تر نسبت به سایر رسانه های محیطی و موقعیت‌های مکانی با ترافیک بالا QBoard اشاره کرد.

انواع بیلبورد تبلیغاتی - کیو برد (QBoard)

بیلبورد تبلیغاتی لایت باکس Lightbox Billboard چیست؟

بیلبورد لایت باکس یا تابلوهای تبلیغاتی لایت باکس نیز به عنوان یک شکل مدرن از تابلوهای تبلیغاتی شناخته می‌شوند. لایت باکس ها به صورت ایستاده، دیواری و آویزان هستند. در این بیلبوردها از پنل‌های نوری استفاده می‌کنند که در پشت تابلو قرار گرفته است. این نوع آگهی نما معمولاً در شب یا در شرایط نور کم بسیار جلوه دارند. از این رو معمولا در فضاهای سرپوشیده استفاده می‌شوند که علاوه بر دید مناسب در معرض باران نیز قرار نگیرند.  اجاره بیلبورد لایت باکس علاوه بر صرف بودجه مناسب، بازدهی بالایی دارد و از نظر طراحی نیز خلاقانه و جذاب است. افزون بر این که در شهری‌ها و نقاط پرتردد به خوبی مشاهده می‌شوند و نقش مهمی در تبلیغات شهری ایفا می‌کنند.

انواع بیلبورد تبلیغاتی لایت باکس

حتما بخوانید: تبلیغات محیطی و لایت برد در لواسان

شبکه حمل و نقل مترو و اتوبوس – Bus & Metro Advertising

تبلیغاتی که روی بدنه اتوبوس، قطار یا هواپیماها استفاده می‌شود در دسته تبلیغات حمل و نقل قرار می‌گیرد. حمل و نقل عمومی یک بوم متحرک را برای تبلیغ شما فراهم می‌کند تا تبلیغ شما در محلات مشخصی دیده شود. این شیوه می‌تواند یک روش عالی برای تبلیغ در مکان هایی باشد که بدلیل کمبود تابلوهای تبلیغاتی محیطی امکان تبلیغات وجود ندارد.

ویژگیهای تبلیغات در مترو

 1. مترو بدلیل استفاده گسترده شهروندان یکی از بهترین مکان‌های برای تبلیغات است.
 2. ویژگی دیگر آنکه ایستگاه های مترو بدلیل زیرزمینی بودن آن محل عبور عابران غیر مسافر نیز هست.
 3. شبکه حمل و نقل مترو محدود به یک شیوه تبلیغاتی نیست و می‌توانیم از انواع روش‌ها برای تبلیغات استفاده کنیم.

انواع روش های تبلیغات در مترو

 • زیرگزرها 
 • فضاهای درون ایستگاه
 • گیت‌های ورود و خروج مسافر
 • تبلیغات روی بدنه واگن‌های مترو
 •  استیکرهای روی دیوارها و ستون‌ها
 • مانیتورهای داخل واگن‌های مترو

پوستر و طراحی دیواری – Wallscape

تبلیغات دیواری با اجاره یک دیوار در ابعاد مختلف و چسباندن طرح (Wallscape) یا طراحی روی دیوار (Mural) انجام می‌شود. از مزایای این نوع آگهی می‌توان به طولانی بودن اکران و از معایب آن می‌توان به هزینه بر بودن و نیاز به تعمیر و نگهداری اشاره کرد.

پوستر تبلیغاتی – Poster

پوسترها به طور مقرون به صرفه آگاهی از برند را در سطح مورد انتظار شما افزایش می‌دهند یا محصول خاصی از شما را تبلیغ می‌کنند. تبلیغات پوستری استفاده وسیعی دارد از پوستر‌های بسیار بزرگ تا استفاده های معمول تر مثل داخل فروشگاه‌ها برای معرفی محصول و کمپین‌های فصلی استفاده می‌شود و هزینه پایین تری نسبت به تبلیغات بیلبوردی دارند.

 

در انتخاب رسانه تبلیغات محیطی بیلبورد بهتر است یا عرشه پل ؟

به طور کلی انواع مختلف بیلبورد های تبلیغاتی کاربری های متفاوتی دارد. بیلبورد و عرشه پل می‌توانند در تبلیغات محیطی مؤثر باشند، اما هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خود را دارند. برای انتخاب بین بیلبورد و عرشه پل، به موارد زیر توجه کنید:

بیلبورد تبلیغاتی

 • بیلبوردهای تبلیغاتی به دلیل قرارگیری در مکان‌های عمومی و معابر پرتردد، به راحتی قابل مشاهده هستند. همچنین این تابلوها می‌توانند تأثیر بیشتری روی عبور کنندگان و رانندگان داشته باشند.
 • بیلبوردها به دلیل استفاده از تصاویر و متن‌های جذاب و قابل توجه، می‌توانند پیام تبلیغاتی را به شکل جذابی به مخاطبان منتقل کنند.

عرشه پل

 • عرشه پل‌ها به دلیل قرارگیری در ارتفاع بالا و بالتبع قابل مشاهده برای تعداد زیادی از مردم، می‌توانند تأثیر بصری قوی‌تری داشته باشند.
 • بزرگی و فضای بالای عرشه پل، امکان نمایش تصاویر و پیام‌های بزرگتر را فراهم می‌کند که می‌توانند توجه بیشتری را به خود جلب کنند.
 • عرشه پلها با توجه به استفاده از نورپردازی و تکنولوژی‌های نمایشی پیشرفته، می‌توانند تبلیغات را به شکلی جذابتر و متنوع‌تر نمایش دهند.

در نهایت، انتخاب بین بیلبورد و عرشه پل بستگی به محل قرارگیری تبلیغ، هدف تبلیغاتی، بودجه مورد نظر دارد. بررسی دقیق این عوامل و تأمل در ویژگی‌های هر گزینه می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم صحیحی بگیرید.

مقاله پیشنهادی: چرا تعداد بیلبورد های تبلیغاتی استاتیک (ایستا) همچنان در عصر دیجیتال بیشتر می‌شود؟

در این مقاله به انواع بیلبورد های تبلیغات محیطی در ایران اشاره کردیم. با شناخت کافی از هرکدام می توانید بهترین بیلبورد را با توجه به استراتژی تبلیغاتی خود انتخاب کنید.

نتیجه

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که بیلبورد چیست و چه انواعی دارد. آگهی نما به عنوان مهم ترین ابزار تبلیغات محیطی، قدرت بالایی در جلب توجه عموم دارند. انواع مختلف بیلبوردها و شیوه‌های تبلیغاتی مورد استفاده در آنها، امکان ارتقاء و بهبود تبلیغات محیطی را فراهم می‌کنند. با توجه به این موارد، تابلوهای تبلیغاتی به عنوان یکی از ابزارهای حیاتی در صنعت تبلیغات و بازاریابی شناخته می‌شوند. از آنجایی که اثرگذاری و تأثیرات مثبت بیلبوردها در جذب مشتریان و افزایش فروش بسیار قابل توجه است، استفاده مؤثر از آنها می‌تواند به تقویت کسب و کارها و ترویج محصولات و خدمات مربوطه کمک شایانی نماید.

منابع:

global , mediavenue

اجرای کمپین تبلیغات محیطی در سراسر کشور تخصص ماست

۰۵۱-۹۱۰۰۱۲۱۵

مرکز مدیریت رسانه ایران

در سراسر ایران شناخته شوید
Search
فهرست مقاله

نظر شما با ارزش است:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برقراری ارتباط سریع

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا در کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیریم